کفش نامناسب چه تاثیرات و مشکلاتی بر سلامت قلب دارد؟به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، یکی از مهمترین ارکان سلامت عمومی بدن، سلامت پاها است که اغلب به دلیل کفش نامناسب مورد بی توجهی قرار می گیرد. کفش یا کفش پاشنه بلند که به پای فرد برخورد می کند می تواند یکی از عوامل مهم مشکلات خون رسانی به عضلات ساق پا باشد و همچنین در صورت لخته شدن خون و عفونت و اختلال در عملکرد اندام ها مضر است. و خون یخ زدگی یا تشنج قلب و مغز.

بیشتر بخوانید:

مهم ترین عوارض پوشیدن کفش های نامناسب برای قلب

با افزایش سن، عضله قلب به تدریج کاهش می یابد و از آنجایی که قلب عامل مهمی در توزیع خون در اندام های مختلف بدن است و با بروز این مشکل، روند خون رسانی به اندام ها مختل می شود و دچار اختلال می شود. همچنین باعث ایجاد مشکلاتی مانند مشکلات در عملکرد اندام ها و لخته شدن خون یا سکته قلبی و مغزی می شود که پزشکان و متخصصان توصیه می کنند برای پیشگیری از این مشکلات ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

همچنین کبودی و تورم روی بدن یکی از نشانه های مشکل در فعالیت قلب و خون رسانی است که می توانید برای رفع این گونه مشکلات ناحیه مورد نیاز را با روغن زیتون یا رزماری ماساژ دهید. اگر نشانه ای از گردش خون ضعیف یا ریزش مو در پاهای خود مشاهده کردید، باید بدانید که همه اینها زنگ خطر و هشداری است که به شما می گوید هر چه زودتر کفش خود را تعویض کنید.

یکی از موثرترین ورزش ها در بهبود این وضعیت کشش پاها به خصوص شنا است، اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را در پاهای خود مشاهده کردید، کفش خود را تعویض کنید، زیرا طبق تحقیقات انجام شده، کفش های پاشنه بلند یا کفش هایی که به پا برخورد می کنند. فرد می تواند یکی از عوامل مهم ایجاد مشکل در خون رسانی به عضلات پا و همچنین عوارض جانبی مانند لخته شدن خون و عفونت باشد.

کفش مناسب برای بهبود گردش خون در بدن و قلب

افرادی که از مشکلاتی مانند نارسایی قلبی و فرآیند خون رسانی رنج می برند می توانند با انتخاب کفش مناسب تاثیر زیادی در بهبود این مشکلات داشته باشند. کارشناسان به آن دسته از افراد توصیه می کنند از کفش های نرم، راحت و طبی استفاده کنند تا فشار و آسیب کمی به پا وارد شود و با ماساژ دادن پا در بهبود خون رسانی به بافت ها موثر باشد.

گردش خون بد یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری های خطرناک و کشنده است، زیرا با بروز این مشکل فشار زیادی به عضله قلب وارد می شود و سلامت و زندگی فرد به خطر می افتد. به همین دلیل انجام فعالیت هایی مانند مدیتیشن، رفتن به کلاس های یوگا و گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و … توصیه می شود.

کفش مناسب قلب

یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش ضربان قلب و بهبود گردش خون کشیدن و استفاده از تکنیک های تنفس عمیق است. انجام چنین فعالیت هایی می تواند به بهبود عملکرد قلب شما کمک کند.

استفاده از رژیم غذایی سالم می تواند کیفیت کار قلب را تا حد زیادی بهبود بخشد، در چنین رژیمی استفاده از سبزیجات و میوه ها و روغن های گیاهی مانند روغن زیتون توصیه می شود.

برای پیشگیری از این مشکلات تحرک و فعالیت بدنی و ورزش، پرهیز از سیگار و پرهیز از مصرف زیاد کافئین بسیار مفید است.

مشکلات پوشیدن کفش های نامناسب

برای یازدهمین بار در بخش بهداشت و ایمنی به عواقب جدی پوشیدن کفش های نامناسب اشاره می کنیم که مهمترین آنها عبارتند از:

انگشت شست خم شده
درد پاشنه
تغییر شکل انگشتان
ایجاد زخم پا در افراد دیابتی
درد پا
پاهای ورزشکاران
پینه، میخچه و تاول
سوراخ کردن ناخن در بدن
مچ پا متورم
عوارض کفش نامناسب

چند نکته برای حفظ سلامت پاها

پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارید و هر شب پاهای خود را با آب ولرم و صابون بشویید و برش دهید سپس خوب خشک کنید. برای مبارزه با عفونت های قارچی بین انگشتان پا را خشک کنید.
هر شب هنگام خواب پاهای خود را چک کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در پوست پا یا رنگ ناخن به پزشک مراجعه کنید، زیرا این می تواند نشانه عفونت قارچی باشد.
هنگام چیدن انگشتان پا، مراقب باشید که پوست و گوشت انگشتان پا را فرو نبرید، زیرا ممکن است منجر به عفونت مورچه شود.
از لاک زدن ناخن خودداری کنید زیرا باعث ضخیم شدن، ترک خوردن، تغییر رنگ و پوسیدگی ناخن می شود.
بدون جوراب یا دمپایی در مکان های عمومی مانند باشگاه یا استخر راه نروید زیرا باعث عفونت قارچی می شود.
کفش، دمپایی و جوراب خود را با دیگران به اشتراک نگذارید
جوراب نخی بپوشید.
در تابستان از کفش های مناسب و خنک استفاده کنید.
از کفش های چرمی استفاده کنید زیرا باعث می شود هوا در کفش گردش کند.
کفش های تنگ و گشاد نپوشید.
از پوشیدن کفش های نوک تیز خودداری کنید زیرا باعث آسیب به استخوان های انگشتان پا و انگشتان پا می شود.

انتهای پیام/