۲.۵ ثانیه طلایی که می توانست جان شینزو آبه را نجات دهد


تیمی متشکل از ۸ متخصص ژاپنی و بین المللی می گویند فاصله ۲.۵ ثانیه ای بین شلیک اول و دوم بسیار مهم بوده و اگر از محافظان خود محافظت می کردند یا شینزو آبه را از صحنه خارج می کردند، می توانستند جان نخست وزیر سابق ژاپن را نجات دهند. .

ترور شینزو آبه و 2.5 ثانیه طلا

دیدارنیوز وی به نقل از یورونیوز نوشت: بررسی فیلم ترور نخست وزیر سابق ژاپن نشان می دهد که اگر محافظان شینزو آبه سریع عمل می کردند و به درستی عمل می کردند، این احتمال وجود داشت که وی از ترور جان سالم به در می برد.

تیمی متشکل از ۸ متخصص ژاپنی و بین المللی می گویند که فاصله ۲.۵ ثانیه ای بین شلیک اول و دوم بسیار مهم بوده و اگر محافظان خود را سپر می کردند یا شینزو آبه را از صحنه خارج می کردند، می توانستند جان نخست وزیر سابق را نجات دهند.

عدم محافظت از شینزو آبه حداقل در برابر شلیک دوم به دلیل نقص در پروتکل های امنیتی تیم امنیتی بود.

خبرگزاری رویترز به منظور بررسی سطح تدابیر امنیتی در حین سخنرانی آقای آبه، علاوه بر مصاحبه با کارشناسان امنیتی، با ۶ شاهد حادثه نیز گفتگو کرده و فیلم های مختلفی از این حادثه کشتار را که از زوایای مختلف گرفته شده است، بررسی کرده است.

در ۸ ژوئیه، مردی در شهر نارا با یک سلاح دست ساز به پشت آقای آبه شلیک کرد. مهاجم ۴۱ ساله موفق شد در حالی که سلاح به همراه داشت بدون اینکه توسط تیم امنیتی بررسی شود به نخست وزیر سابق ژاپن نزدیک شود.

کنت بامبیس، رئیس شرکت امنیتی که امنیت جو بایدن را در دوران نامزدی ریاست جمهوری او تامین می کرد، در این باره می گوید: “گاردها باید عمدا و آشکارا مهاجم را می دیدند که از پشت به نخست وزیر نزدیک می شود، باید فورا اقدام می کردند.”

اولین گلوله از فاصله حدود ۷ متری از پشت به سمت شینزو آبه زده شد که البته از دست رفت. این زمانی بود که یاماگامی شلیک دوم را این بار از فاصله حدود ۵ متری شلیک کرد.

جان سالتیس، افسر سابق سیا می‌گوید: «تیم امنیتی یک حلقه امنیتی در اطراف آبه تشکیل نداده و هیچ کنترلی روی جمعیت وجود نداشت».

بخش پلیس نارا که مسئولیت تامین امنیت شینزو آبه در شهر را بر عهده دارد، در پاسخ به رویترز گفت که این اداره “متعهد به شناسایی کامل مسائل امنیتی” در روند حفاظت از نخست وزیر سابق است و از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد. .

تماشای فیلم های ترور، شینزو آبه را نشان می دهد که پس از اولین شلیک به عقب برمی گردد و از شانه چپ خود نگاه می کند. دو نگهبان سعی می کنند خود را بین او و تیرانداز قرار دهند. یکی از این دو کیسه سیاه را برمی دارد و ۲ نگهبان دیگر به سمت مهاجمی که از میان دود نزدیک می شود می دوند. لحظاتی بعد محیط بانان موفق به کنترل وی و دستگیری تیرانداز شدند.

میتسورو فوکودا، استاد مدیریت درگیری و تروریسم در دانشگاه نیهون، درباره واکنش تیم امنیتی گفت: آنها اشتباه کردند، به جای تعقیب تیرانداز، باید به آبه نزدیک می شدند و از او محافظت می کردند.

یاسوهیرو ساساکی، یک افسر پلیس بازنشسته که اکنون در زمینه حفاظت از مهمانان ویژه فعال است، می‌گوید: “امنیت کافی بود، اما اصلاً احساس خطر نمی‌کرد. همه مات و مبهوت شدند و هیچ‌کس به جایی که آبه بود نرفت.”

آژانس پلیس ملی ژاپن که بر نیروهای پلیس محلی نظارت دارد، می‌گوید که مرگ آبه نتیجه کوتاهی پلیس در انجام وظایف خود بوده است.

این نهاد می گوید که تیمی را ایجاد کرده است تا با انجام اقدامات مشخص و هدفمند، اقدامات امنیتی و حفاظتی را برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی در آینده بررسی کند.

آژانس پلیس ملی ژاپن در پاسخ به رویترز گفت: «ما متوجه شدیم که مشکلات نه تنها به نحوه واکنش ما به صحنه حمله، مانند نحوه استقرار پرسنل و پروتکل‌های امنیتی اولیه، بلکه به نحوه دخالت آژانس پلیس ملی نیز مربوط می‌شود. با این رویداد.”

ترور شینزو آبه و 2.5 ثانیه طلا

عکس شینزو آبه در حال سخنرانی از پشت

آیا امکان جلوگیری از این حادثه وجود داشت؟
کیوچی ایتو، افسر سابق پلیس توکیو که اکنون مشاور امنیتی است، حضور چهار نگهبان در داخل محوطه را که با یک حصار امنیتی از هم جدا شده بود، از طریق ویدئوها تایید کرد. ماموران محلی از حضور همین تعداد مامور در طول سخنرانی شینزوآبه خبر داده بودند.

جالب اینجاست که وقتی نخست وزیر سابق برای سخنرانی روی صحنه می رود، مهاجم او در تصویر دیده می شود که او را همراه با دیگر تماشاگران پشت سر آبه تشویق می کند. طبق تصویر، وقتی یاماگامی پشت سر شینزوآبه راه می‌رود، هیچ نگهبانی وجود ندارد که او را متوقف کند.

یکی از اعضای تیم امنیتی دیپلماتیک ایالات متحده معتقد است که آبه باید یک محافظ شخصی در نزدیکی خود می داشت که بتواند او را از جنگ خارج کند. این افسر امنیتی که از دیپلمات های ارشد و مقامات خارجی محافظت می کند، می گوید: مجبور شدیم یقه یا حتی کمربندش را بکشیم و با بدنمان سپر جلویش بسازیم و در نهایت او را محاصره کنیم.

انتهای پیام