۲۲ لیگ؛ هیجان انگیزترین فصل لیگ برتر!


برگزاری قرعه کشی لیگ برتر و تعیین برنامه لیگ بیست و دوم نشان می دهد که فصل آینده فوتبال ایران با هیجان بالایی آغاز خواهد شد.

استقلال – سپاهان; آیا می توانید افتتاحیه جالب تری را در نظر بگیرید؟ مدافع عنوان قهرمانی در همان مرحله اول باید به مصاف دیگر رقیب همیشگی فوتبال ایران یعنی سپاهان برود. این بازی دیدار دو مربی جدید پرتغالی در فوتبال ایران خواهد بود.

ریکاردو ساپینتو روی نیمکت استقلال میزبان خوزه مورایس هم تیمی خود خواهد بود. همان ابتدای لیگ با چنین مسابقاتی آغاز می شود تا اهالی فوتبال از همان ابتدا طعم هیجان و توجه را بچشند. برنامه بازی ها و شروع هیجان انگیز البته تنها دلیل شمارش دقایق شروع لیگ نیست. دلایل زیادی وجود دارد که خیلی ها لیگ بیست و دوم را بهترین لیگ روزهای اخیر پیش بینی می کنند.

تهاجم بیگانه

درهای فوتبال ایران دوباره به روی مربیان و بازیکنان خارجی باز شده است. با گذشت یک سال از لغو ممنوعیت به کارگیری بازیکنان و مربیان خارجی، بسیاری از باشگاه ها برای ارتقای مهارت خود به سراغ مربیان و بازیکنان خارجی رفته اند.

استقلال برای فرهاد مجیدی از پرتغال جانشینی آورد و امیدوار است ریکاردو ساپینتو پرتغالی قهرمانی را تکرار کند. سپاهان بعد از چند سال دوری از قهرمانی حالا یک سرمربی را روی نیمکت خود می بیند.

خوزه مورایس پرتغالی پس از قهرمانی در لیگ کره جنوبی و عربستان، حالا برای قهرمانی دیگر در آسیا در اصفهان به سر می برد. مربی ای که سال ها دستیار ژوزه مورینیو در تیم های مختلف بوده و اصفهانی ها از او انتظار زیادی دارند.

تراکتور برای صعود دوباره با سرمربی سرشناس و پرافتخار قرارداد بست. قربان بردیف، سرمربی سرشناس فوتبال روسیه که سال ها سرمربی سردار آزمون در لیگ روسیه بود، حالا می خواهد با عقد قراردادی ۵ ساله، هیجان را به ورزشگاه تبریز بازگرداند.

این سه تیم علاوه بر سرمربیان خارجی، چند بازیکن خارجی باکیفیت نیز در ترکیب خود دارند. به نظر می رسد در ادامه این فصل با بازیکنان خارجی دیگری نیز قرارداد ببندند.

در میان تازه واردان برخی از بازیکنان مشهور هستند. مانوئل فرناندز هافبک سپاهان یکی از بهترین بازیکنان خارجی است که به فوتبال ایران آمده است. بازیکن سابق تیم ملی پرتغال که سابقه بازی در تیم های بزرگی مانند اورتون، والنسیا و بنفیکا را دارد.

پرسپولیس از جذب مهمان غافل نشد. یحیی گل محمدی برای بازپس گیری عنوان قهرمانی کادرفنی خود را تغییر داد و حالا با دستیاران خارجی به دنبال جبران شکست فصل گذشته است. این تیم قصد دارد یک یا دو مهاجم خارجی به خدمت بگیرد.

گلگهار سیرجان، فولاد خوزستان، آلومینیوم اراک و مس رفسنجان نیز در این زمینه بیکار ننشستند. حضور این تعداد مربی و بازیکن خارجی در لیگ بیست و دوم این نوید را می دهد که بازی های باکیفیتی را پیش رو داشته باشیم.

سال جام جهانی و بازگشت لژیونرها

فصل آینده فوتبال در تمام لیگ های جهانی جنبه متفاوتی دارد. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برخلاف فصول گذشته در تابستان برگزار می شود. برگزاری جام جهانی در میانه های لیگ قطعا باعث می شود بازیکنانی که به فکر حضور در جام جهانی هستند تلاش کنند تا در چند ماه آینده بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

اصل این موضوع می تواند کیفیت بازی ها را افزایش دهد. از طرفی همین حضور در جام جهانی باعث شد چند سرباز ایرانی از حضور در اروپا محروم شوند. آنها به جای نیمکت نشینی در تیم های خارجی خود ترجیح دادند به طور منظم در لیگ ایران بازی کنند و شانس خود را برای ملی پوش شدن یا بازی منظم افزایش دهند. علیرضا بیرانوند به پرسپولیس بازگشت، مرتضی پورعلیگنجی نیز با پرسپولیس قرارداد امضا کرد.

کاوه رضایی از لیگ بلژیک به استقلال آمد. رامین رضاییان سپاهان را به قطر برگزید. اشکان دژاگه و فرشید اسماعیلی به فولاد رفتند. گفته می شود محمد محبی آزادکار خواهد شد و تراکتور نیز یکی دو تیم ارتش را جذب خواهد کرد. حضور این چهره های آشنا بی شک لیگ ایران را بیش از پیش جذاب خواهد کرد.

دوره قهرمانی

پرسپولیس پس از پنج قهرمانی متوالی در لیگ، فصل گذشته قهرمانی را به استقلال واگذار کرد. پرسپولیس حالا یک بمب انگیزشی برای این فصل است. گل محمدی تیمش را کاملا عوض کرد و برای رفع نقاط ضعفش بازیکنان سرشناسی را به خدمت گرفت.

استقلال قطعا می خواهد دوباره قهرمان شود. سپاهان تیمی قدرتمند با سرمربی شایسته و خرید بازیکنان درجه یک آماده کرده است. سه تیم تراکتور، گل گهر و فولاد را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت. قهرمانی و کسب رتبه بالا برای هیچ تیمی آسان نخواهد بود.

مس رفسنجان، آلومینیوم اراک و ذوب آهن نیز در فصل گذشته پتانسیل خود را ثابت کردند. بازگشت ملوان به لیگ برتر یکی دیگر از گام‌های هیجان‌انگیز در لیگ ۲۲ است. تقابل این تیم‌های پر رقابت، دیدارهای جذابی را رقم خواهد زد.

برگشت به طرفداران

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از هفته های پایانی فصل قبل از سر گرفته شد و برخی بازی ها در هفته های پایانی حتی در استادیوم های پر برگزار شد. درست است که شیوع مجدد کرونا شبهه هایی را برای حضور تماشاگران در فصل آینده ایجاد کرده است اما به گفته مدیران سازمان لیگ حداقل ۳۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه ها در ابتدای لیگ استفاده می شود. . .

برگزاری بازی ها در ورزشگاه سوت و کور یکی از دلایل کاهش بازی ها در دو فصل اخیر عنوان شد. بعید است در فصل آینده با ورزشگاه های خالی روبرو شویم و همین موضوع می تواند دلیلی برای تحریک مسابقه باشد.

برنامه های بهتر

فصل گذشته لیگ برتر از نظر برنامه ریزی یکی از ضعیف ترین فصل ها بود. چند بازی برگزار شد و برخی از تیم ها کاملا در خانه بودند. لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۳ در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود. بازی های فولاد در لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ تنها بازی های آسیایی است که تیم های ایرانی در لیگ بیست و دوم دارند و همین موضوع ممکن است باعث شود بازی ها بیشتر برگزار شود.

حضور تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا معمولاً یکی از دلایل تخلفات بازی بود که در لیگ بعدی این اتفاق رخ نخواهد داد.»