۲۹ جولای در تاریخ چه گذشت؟به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز نهم تیرماه برابر با ۳۰ تیرماه است. روزی که در تاریخ بارداری اتفاقات زیادی در ایران و جهان داشته است. برخی از این رویدادها را مرور می کنیم.

مناسبت ها:

۷۴۷ – ابومسلم خراسانی از آغاز نهضت سیاه جامگان خبر داد. این جنبش در نهایت به سقوط خاندان اموی انجامید.

۱۷۷- مأموریت سرجان ملکم به ایران و آغاز سلطنت طولانی لندن.

در ژوئیه ۱۷۹۹ لرد ولسلی (ریچارد کالی وسلی)، فرماندار بریتانیایی هند، جان ملکم نظامی، دیپلمات انگلیسی را که فارسی می دانست و تاریخ ایران را مطالعه کرده بود، به تهران فرستاد تا از وضعیت و راه مقابله با آن مطلع شود. مقامات ایرانی در آن زمان و تلاش می کنند که دولت ایران باید با هدف تامین منافع انگلیس در منطقه توافقنامه ای امضا کند.

۱۹۴۴ – نقشه ترور هیتلر

در ۲۰ ژوئیه ۱۹۴۴، هیتلر از یک توطئه ترور در یک اردوگاه نظامی (Wolfschanze – لانه گرگ ها) در شرق پروس آزاد شد. در آن توطئه ها، انفجار بمب چهار نفر را کشت و گروهی دیگر را مجروح کرد. بزرگی و قدرت میز مذاکره باعث نجات هیتلر شد که کمی مجروح شد. توطئه کشتن هیتلر توسط گروهی از افسران آلمانی که شکست در جنگ را قطعی و با اطلاع (نه دخالت) چند ژنرال از جمله “رومل” می دانستند، سازماندهی شد و فرض بر این بود که پس از مرگ هیتلر ، ارتش ذخایر برلین تحت کنترل آنها قرار می گرفت.او تصمیم گرفت حزب نازی را از قدرت کنار بزند و با متفقین وارد گفتگوهای صلح شود. افسر جوانی به نام کلاوس فون استافنبرگ مأمور شد تا بمبی را در اتاق کنفرانس نصب کند. [درست مشابه چگونگی قتل رجایی و باهنر در ۳۷ سال بعد در تهران] که صحبت در مورد جنگ و امنیت ملی آلمان بود، اما آن روز هیتلر تصمیم گرفت که جلسه به جای زیرزمینی در طبقه اول اردوگاه برگزار شود.

۱۲۷۲ – واگذاری ماهیگیری شمال ایران به «استفان لیانازوف» سرمایه دار روسی.

پس از آنکه ناصرالدین شاه قاجار لطف رویتر را برای تأسیس بانک شاهشاهی و بهره برداری از برخی معادن ایران به دست انگلیسی ها سپرد، دولت روسیه نیز می خواست در نظر انگلیسی ها لطف جدیدی به دست آورد. سرانجام با فشار بر شاه، دولت روسیه امتیازات متعددی از جمله امتیاز ماهیگیری در شمال ایران و ماهیگیری و همچنین فرصت تأسیس بانک وام دهنده را به دست آورد. در همان زمان استفان لیانازوف، یکی از سرمایه گذاران روسی، امتیاز ماهیگیری در شمال ایران را به دست آورد.

۱۹۶۹ – انسان روی سطح ماه

در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ ژوئیه ۱۳۴۸) در ساعت ۱۰:۵۶ شب به وقت واشنگتن، نیل آلدن آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی و فرمانده آپولو ۱۱، اولین فردی از این سیاره بود که بر سطح ماه قدم گذاشت. ، “ادوین یوجین (باز) آلدرین” خلبان یک ماژول ویژه برای ماندن در سطح ماه – یک فضانورد آمریکایی دیگر به او پیوست و با هم برای یافتن و جمع آوری سنگ و خاک از سطح ماه و با هم شروع به راهپیمایی کردند. پایین آورد (مجموع وزن ۲۱ کیلوگرم و ۵۵۰ گرم که بعدها دولت آمریکا مقداری از آن را به هر یک از سران دولت های دوست داد). این نمایش در سطح ماه زمانی بود که “مایکل کالینز” متولد ایتالیا و خلبان شاتل فضایی آپولو-۱۱ به حرکت خود به ماه ادامه دادند. آرمسترانگ و آلدرین با استفاده از یک ماژول خاص از آپولو جدا شده بودند. هر سه فضانورد در سال ۱۹۳۰ به دنیا آمدند و در سال ۲۰۱۰ هشتاد ساله هستند و هنوز زنده هستند.

۱۹۵۱ – ترور ملک عبدالله پادشاه اردن در مسجد الاقصی

در ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۱ ملک عبدالله اردن (پدربزرگ ملک عبدالله فعلی) توسط یک فلسطینی به نام مصطفی شکری (خیاط) در بیت المقدس هنگامی که با سه گلوله وارد مسجد الاقصی شد کشته شد.
ملک عبدالله تحت نفوذ انگلیس متهم به خیانت به فلسطینی ها شد و آنها به همراه دولت لبنان قصد دارند با اسرائیل آشتی متفاوتی انجام دهند. چهار روز قبل از این رویداد، الصلح نخست وزیر لبنان که برای دیدار با ملک عبدالله به اردن رفته بود، در این کشور کشته شد.

۱۹۵۶ – روزی که فرانسه به تونس استقلال داد

دولت فرانسه در ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۶ به تونس، مستعمره آن در شمال آفریقا استقلال داد، که از آن زمان به عنوان روز ملی این کشور نامگذاری شده است. این آزادی به راحتی بدست نیامد و تونسی ها برای بدست آوردن آن جنگیده بودند. حبیب بورقیبه از زمان استقلال ۳۱ سال بر این سرزمین کهن و متمدن حکومت کرد و در این زمان تنها یک حزب در تونس حضور داشت.

۱۳۶۶ – تصویب قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص لزوم پایان جنگ ایران و عراق.

قطعنامه ۵۹۸ شامل ۱۰ ماده بود که به اتفاق آرا به تصویب ۱۵ عضو شورای امنیت رسید. این قطعنامه یکی از معدود موارد پنج عضو دائم شورای امنیت در تاریخ چهل ساله سازمان ملل متحد تا آن روز است. رژیم بعث عراق بلافاصله موافقت خود را بدون قید و شرط و بر اساس پایبندی ایران اعلام کرد. از آنجایی که قطعنامه شماره ۵۹۸ برخلاف مصوبات قبلی این جامعه تا حدودی حقوق ملت ایران را مد نظر قرار داده و دارای نکته مثبتی بوده است، دولت ایران آن را رد نکرده و تنها شرط اجرای آن را خواست و اراده ملت ایران دانسته است. متجاوز تلاش ایران برای شناسایی متجاوز بار دیگر به ضرر دشمنان ایران و میدان دادن به آنها تمام شد، در حالی که آمریکا با بیش از ۴۳ کشتی تفریحی در خلیج فارس و سایر متحدانش با تهیه تسلیحات مختلف، به اوج اتحاد خود رسید و نشان داد رژیم عراق از آن پس، دشمن بعثی با حمایت همه جانبه و استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی، وحشیانه ترین اعمال را در جنگ انجام داد و حتی از کشتار مردم کشور خود که به رزمندگان اسلام پناه داده بودند، خودداری نکرد. سرانجام به دلیل وقوع حوادث فراوان، رهبر اصلی انقلاب اسلامی با درک توطئه های کشورهای غربی و در نظر گرفتن مصالح و منافع نظام، یک سال بعد در ۶ تیرماه قطعنامه شماره ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفتند. ۱۳۶۷.

انتهای پیام/