۶ گام ساده برای کاهش خطر هک وای فایاین روزها با وجود هزاران بدافزار و نرم افزار مخرب با هکرها، روش های جلوگیری از هک وای فای بسیار مهم است.

دنیای مدرن را دنیای فناوری و اینترنت می نامند. در این فضای پر سرعت که حجم زیادی از اطلاعات مهم و مفید به راحتی و با یک کلیک منتقل می شود، سرقت اطلاعات و تلاش برای دسترسی به منابع مختلف از راه های غیرقانونی نیز رایج است.

این روزها مجرمان سایبری یا هکرها را نمی توان به راحتی مجازات کرد زیرا ردپای کمی از خود در فضای مجازی به جا می گذارند. یکی از آسیب پذیرترین موارد در صورت عدم توجه مردم، هک وای فای است. هک وای فای علاوه بر ضررهای مالی که می تواند به همراه داشته باشد، معایب دیگری نیز دارد.

طبیعتاً هیچ‌کس نمی‌خواهد یک کاربر غیرمجاز وارد شبکه خود شود، اما با این وجود، Access Points و Wi-Fi راه‌های زیادی برای ورود هکرها دارند. ماهیت خاص وای فای از این نظر که سیگنال های آن معمولا به خانه های اطراف و حتی خیابان های اطراف ارسال می شود، شرایط بسیار مطلوبی را نیز برای هک وای فای توسط هکرها فراهم می کند.

اگر با هک وای فای مواجه شدید، می توانید وای فای را به طور موقت خاموش کنید تا مشکل حل شود، اما این مرحله همیشه قابل اجرا نیست.

برخی از کاربران به اشتباه تصور می کنند که هک وای فای تنها بر استفاده از اینترنت کاربر تأثیر می گذارد، اما باید بدانید که هک وای فای می تواند به هکرها امکان دسترسی به دستگاه ها و سیستم های متصل به وای فای و در نتیجه سرقت اطلاعات مهم و ارزشمند را بدهد.

در نتیجه از این منظر جلوگیری از هک وای فای بسیار مهم است. برای این منظور ما تعدادی از بهترین راه های پیشگیری از این مشکل را به شما آموزش می دهیم.

یک مکان خوب برای روتر

کمتر کسی به این نکته توجه می کند که با قرار دادن ساده مودم در وسط خانه، می توان تنوع سیگنال های روتر را در خارج از خانه کوچکتر کرد، زیرا در این حالت مودم خانه را به طور کامل در یک منطقه پوشش می دهد. از طرفی دیوارها بهتر از پنجره ها از خروج سیگنال وای فای جلوگیری می کنند.

به دام انداختن سیگنال Wi-Fi با قفس فارادی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در بیرون از خانه وضعیت بهتری نسبت به داخل خانه دارید، به خصوص در مورد شبکه دیتا. در برخی موارد ممکن است این موضوع به نوع و میزان فلزات استفاده شده در ساختمان شما مربوط باشد.

این فلزات به دلیل خاصیت جذب امواج رادیویی مانع عبور آنها می شوند. این چیز را قفس فارادی می نامند و اگرچه ممکن است چشمگیر به نظر نرسد، اما می تواند در مورد وای فای مفید باشد.

اگر دیوارهای خانه دارای عایق فویل باشند، سیگنال های وای فای از اتاقی که روتر در آن نصب شده است عبور نمی کند. قاب های فولادی پنجره ها و دیوارهای بتونی مسلح نیز از انتشار سیگنال های وای فای به خارج از خانه جلوگیری می کند.

اگر خانه به اندازه کافی فلز ندارد، می توانید از فلزات در دکوراسیون دیوارها استفاده کنید یا حتی از ریسمان های فلزی روی پرده ها استفاده کنید.

نام دستگاه پیش فرض را تغییر دهید

ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از هکرها بر اساس شناختی که از نوع روتر و مدل آن دارند به وای فای حمله می کنند، زیرا هر روتر دارای نقاط ضعف و آسیب پذیری است. از آنجایی که نام پیش فرض دستگاه معمولاً برند و مدل دستگاه است، بهتر است با تغییر نام از اطلاع هکرها از نوع مودم جلوگیری شود.

رمزگذاری پیشرفته

با این حال، بیشتر مودم ها دارای سطح حفاظت WEP هستند که می تواند در عرض چند دقیقه در برابر تلاش های هکرها مقاومت کند.

اکنون اکثر مودم های جدید دارای استاندارد WPA2 هستند که امنیت بیشتری دارد. علاوه بر این، نسخه بالاتر WPA2 AES نیز به تدریج وارد دستگاه های بی سیم مانند Wi-Fi می شود که امنیت بیشتری دارد.

برای خانواده‌ها یا کسب‌وکارهای کوچک، ممکن است استفاده از WPA یا کلید مشترک از قبل منطقی باشد، زیرا این رمز عبور یکسان برای اتصال را تضمین می‌کند. در نتیجه، امنیت اینترنت معمولاً به این بستگی دارد که افراد رمز عبور را فاش نکنند. اما این راه حل در عین سادگی، مشکلاتی نیز دارد و آن این است که ممکن است بارها نیاز به تغییر رمز عبور باشد.

در شرکت ها یا محیط های بزرگ، بهتر است از WPA در حالت سازمانی استفاده کنید زیرا مدیریت اتصال را ساده می کند. در این حالت، هر کاربر اینترنتی دارای رمز عبور و نام کاربری منحصر به فردی است و بنابراین، تنها پس از خروج شخصی از اینترنت، بسته شدن حساب کاربری ضروری است.

محدودیت WPS

همانطور که گفتیم برخی از روترها قابلیتی به نام WPS دارند که برای اتصال دستگاه به شبکه بی سیم محافظت شده با WPA استفاده می شود. اگر روتر شما یک دکمه WPS در پشت دارد، با فشار دادن آن سیگنالی ارسال می شود که اطلاعات دستگاه را وارد سیستم می کند و بدون وارد کردن رمز عبور، آن را به شبکه متصل می کند.

این مکانیسم به گونه ای عمل می کند که در صورت تغییر رمز عبور، حتی دستگاه های شناخته شده نیز در شبکه باقی می مانند.

همچنین یک کد ۸ رقمی در تنظیمات شبکه دستگاه وارد شده است که همه دستگاه ها به شبکه متصل می شوند. اما شکستن این کد امنیتی ۸ رقمی کار سختی نیست و می تواند مشکل مهمی باشد، بهتر است به روش اول اعتماد کنید.

از رمز عبور WPA امن تر استفاده کنید

همیشه سعی کنید یک رمز عبور طولانی، پیچیده و ترجیحا تصادفی انتخاب کنید تا توسط هکرها کشف نشوید. به گزارش Techtrends. اطلاعات یک رمز عبور خوب باید دارای حروف بزرگ و کوچک، اعداد و حتی نمادهایی تا ۲۰ کاراکتر باشد.

برخی از افراد حتی به خود زحمت تغییر نام کاربری و رمز عبور روتر خود را نمی دهند. باید بدانید که از آنجایی که این نام کاربری و رمز عبور روی جعبه روتر نوشته شده است، افراد زیادی از آن اطلاع دارند و به همین دلیل هر هکر هوشمندی در اولین قدم این رمزهای عبور اولیه را امتحان می کند.

همچنین می توانید از خدمات و ابزارهای تولید رمز عبور خودکار برای ایمن نگه داشتن رمزهای عبور استفاده کنید. در نهایت، ذکر این نکته ضروری است که حتی سطح امنیتی WPA2، به دلیل نقص Wi-Fi KRACK که در اکتبر ۲۰۱۷ کشف شد، امکان مقابله با یک هکر یا گروهی از هکرها را ندارد.

منبع: آی تی ایران